среда, 2. март 2016.

(ZAISTA) Istinita priča

   Koliko daleko smo spremni da idemo kada čujemo neku potresnu priču? Da li razmišljamo kolika je moć u našim rukama? Pomisli li iko da se ta potresna priča dešava prvom komšiji, najboljem prijatelju, nama samima...? Bilo ko? Bilo šta?

(Imena likova su, naravno, izmišljena.)

   Milica Kuzmanović je samohrana majka dvoje dece; dve ćerke od sedam i deset godina. Njih tri žive u uslovima koji su na ivici izdržljivosti. Milica neizmerno voli svoje ćerke, a sudeći i prema njihovoj pažnji i pogledima, i Sanja i Sanela vole svoju majku. Obožavaju je, da vas ne lažem. I poštuju! A to je danas retkost...
   Milica je svesna gde i kako žive. Svesne su toga i devojčice. Ipak, Milica se još kako potrudila da im, nekim čudom, baš ništa ne fali u životu.
   „Imam da jedem, da se obučem, ugrejem“, kaže mlađa sestra Sanja.
   „Ni meni ništa ne fali“, potvrđuje starija.
   Novca uvek manjka, ali niko od njih ne prosi, ne pozajmljuje, ne krade. Novca uvek manjka te ne jedu često meso; ali riba iz konzerve, voće i povrće uvek su na stolu.
   Kao i oval prepun pažnje, ljubavi, nežnosti, požrtvovanosti i želje za što boljim obrazovanjem Sanje i Sanele. Uz to ide i bokal igre, jer ko ima pravo da uskrati deci da budu deca?
   „Trudim se da imaju detinjstvo koje ja nisam imala. Zato želim da se što više igraju i uče, a što manje da rade“, govori Milica očiju prepunih suza, dok se ćerke utrkuju koja će pre da joj da maramicu.
   Mirne, stidljive i povučene, sede uz majku, drže je za ruku, a kada se Milica uzbudi u toku priče pa krene da drhti, starija je trlja po leđima i tiho moli: „Mama, prestani da se nerviraš.“
   I mama se smiri, spusti ton, čvrsto sklopi oči, izbroji nekoliko udisaja i izdisaja i nastavi...
   „Ona je prvi put došla u moju kuću i rekla kako deca treba da budu u nekoj hraniteljskoj porodici kako bi osetile šta je to porodični život! A ko sam im ja, ako nisam porodica?“, ponovo počinje napetije i uzrujanije da govori. Da se neumorno pita.
   „Zar to nije uvreda mene kao ličnosti? Mene kao majke?“, nastavlja Milica, dok me mlađa ćerka ne ispušta iz vida. Osećam kako pokušava da dopre do mene kroz vlažne okice koje samo što ne vrisnu. Starija, kao, gleda šta ima u kesi koju su donele.
   Počinjem da se tresem, hvata me drhtavica, nervoza, bes, tuga,... nemoć. Šta uraditi u situaciji kada se osoba na samom susretu iznenadi što ste joj pružili ruku i predstavili se? Šta reći osobi čija je šaka lepljiva a život samo što ne ispari? Kako pogledati zelene oči devojčica koje samo žele da ih „oni ostave na miru“, a ne možeš da im obećaš da će ih ikada ostaviti?
   „Ako ih odvedu, neka me odmah sahrane pored mog pokojnog sina, čija je smrt tek priča za sebe“, na ivici je očaja samohrana majka. Snagu pronalazi u ćerkama, a one u njoj sigurnost. A oni to žele da unište, jer postoje mnogo veći ideali porodičnog života. Ajfoni, đakuzi, zlatan escajg? Jer, zaboga, porodični život ne podrazumeva prvenstveno onaj oval i bokal...
   „Kako je, uopšte, došlo do toga?“, konačno uspevam da pitam.
  „Žalili su se iz škole da mlađa ćerka dolazi prljava“, izgovara Milica nakon nekoliko trenutaka tišine ispunjene sramotom i gorčinom. Stid ju je, jer ko bi joj poverovao da deca uvek imaju čistu odeću da obuku. Ogorčena je, besna, uvređena i povređena jer joj ne veruju da se dete usred januara, po snegu i bljuzgavici, na putu do škole uprljalo, pa zato nije čisto ko suza. Kao suza u očima tri bespomoćne ženske osobe koje u životu imaju samo jedna drugu. I kojima je to jedino važno. I kojima je to dovoljno.
   Sedim ispred tri pogleda uprta u mene. Sedim i razmišljam...


  Koliko daleko sam spremna da idemo nakon što sam čula ovu potresnu priču? Kolika je moć u mojim rukama? Na koliku podršku ću naići? Da li se tako nešto dešava mom prvom komšiji, najboljem prijatelju, mojoj porodici...? Bilo kad? Na bilo koji način?

Foto: theguardian.com